-klik her- for at komme tilbage til forsiden
    Sekretariat/Secretariat:
    Att. Hanne Kiesow
    Hauser Plads 10, 2
    1127 København K
    Tel. 33 91 79 60
    Fax 33 91 79 64
    dcs@dadlnet.dk
    webmaster@cardio.dk

    Vis printvenlig version

    Gør www.cardio.dk til startside

    Dansk Cardiologisk Selskab præsenteret HOLDNINGSPAPIRET.

    Holdningspapirer er tænkt som et hurtigt formidlingsmedium, der på en forholdsvis komprimeret form omsætter ny teoretisk viden til anbefalinger om klinisk praksis. På hver deres måde belyses forskellige nøgle-emner i kardiologien efter arbejdsgrupper har reflekteret over kendt evidens og praktisk anvendelse.




    En ad hoc arbejdsgruppe under DCS har vurderet og udarbejdet anbefaling for anvendelse af prasugrel ved AKS på basis af den videnskabelige litteratur herunder specifikt TRITON-studiets resultater. Prasugrel er et mere potent antithrombotisk middel med væsentligt hurtigere indsættende effekt end clopidogrel, hvorfor man ikke uden videre kan substituere clopidogrel som det anvendes i Danmark - med prasugrel uden, at man potentielt øger risikoen for blødning signifikant også i forbindelse med PCI. 

    DCS Holdningspapir om Prasugrel er opdateret 04.12.09. Ændringen omfatter en rettelse vedrørende diabetes subgruppen, der i TRITON  studiet var prædefineret, og som ved en fejl i første udgave var anført som post hoc. Dette medfører ikke ændringer i konklussionen.

    Ad hoc arbejdsgruppen består af Peer Grande, Charlotte Kragelund, Lia E. Bang, Anders Junker, Christian Juhl Terkelsen, Lars Hvilsted Rasmussen, Jens Flensted Lassen og Steen Husted.

     





    Download Prasugrel holdningspapir.

    NSAID har i flere åhundreder været anvendt for deres smertestillende og antiinflammatoriske egenskaber og er blandt de mest brugte lægemidler på verdensplan. Den kardiovaskulære risiko ved de selektive COX-2 hæmmere har medfødt en øget opmærksomhed omkring sikkerheden ved NSAID-præparater.

    Kommisoriet for arbejdsgruppen har været at fastlægge evidensgrundlaget for den kardiovaskulære risiko forbundet med anvendelse af selektive COX-2 hæmmere og non-selektiv NSAID hos patienter med hjertekarsygdom. At give anbefalinger for brug af disse lægemidler hos patienter med iskæmisk hjertesygdom og patienter med hjertesvigt samt at anvise alternative behandlingsmuligheder til disse patienter såfremt behandling med selektive COX-2 hæmmere og non-selektive NSAID præarater frarådes.

    Arbejdsgruppen består af Gunnar H. Gislason (formand), Emil Loldrup Fosbøl, Per Grande, Ilan Raymond, Anne Merete Boas Soja, Søren Jacobsen, Bo Christensen samt Henrik Enghusen Poulsen.

    Holdningspapiret har været fremlagt ved DCS Efterårsmøde 2009 og den endelige version er klar til download. 





    Download den endelige version af "DCS holdningspapir for anvendelse af NSAID hos patienter med erkendt hjertekarsygdom"

    Formålet med holdningspapiret er at skabe konsensus om hvad en standard TEE bør indeholde. Dette i et forsøg på generelt at øge kvaliteten af undersøgelsen ved at definere de centrale elementer i undersøgelsen; sikre bedre kommunikation mellem henvisende afdelinger og centre og dermed undgå unødig gentagelse af undersøgelser; fremme muligheden for at sammenligne serielle undersøgelser; sikre bedre dokumentation og endeligt er holdningspapiret også tiltænkt som et redskab i oplæring af læger i ekkokardiografi. 
    I modsætning til TTE holdningspapiret er det bevidst valgt i arbejdsgruppen at opdele standarden efter de anatomiske strukturer men det anbefales fortsat at billederne optages systematisk således at de fremhævede projektioner må opfattes som et minimumskrav.


    Holdningspapiret er godkendt af DCS bestyrelse og fremlagt ved DCS Årsmøde 2009.

    Jacob Eifer Møller

    Formand for arbejdsgruppen





    Download "Anbefalinger for minimumskrav til TEE hos voksne"

    TEE-vejledningen i din lomme. Download holdningspapiret til PDA her!

    Der blev i december 2007 nedsat en arbejdsgruppe med følgende kommissorium: »At fastlægge evidensgrundlaget for hjerterehabilitering med særligt fokus på fysisk træning, anvise hvordan hjerterehabilitering bør udføres, definere hvilke forudsætninger (minimumskompetencer), der bør være opfyldt for at udføre hjerterehabilitering samt redegøre for lovgrundlaget for hjerterehabilitering efter strukturreformen.«


    I dette holdningspapir præsenteres evidensen, lovgrundlaget, de organisatoriske forudsætninger og minimumskompetencer for hjerterehabilitering i forhold til patienter med IHD og CHF.

    DCS arbejdsgruppe vedr.
    Præventiv kardiologi og rehabilitering og Hjerteinsufficiens

    Hanne Rasmusen (formand), Eva Prescott, Ann-Dorthe Zwisler, Ulla Overgaard Andersen og Jens Refsgaard





    Download "Fysisk træning ved iskæmisk hjertesygdom og kronisk hjerteinsufficiens"

    Minimumskompetencer for hjerterehabilitering


    Fra samme kommisorium som ovenstående papir vedr. "Fysisk træning ved iskæmisk hjertesygdom og kronisk hjerteinsufficiens" er beskrevet "Minimumskompetencer for hjerterehabilitering" inkl. skema med delelementer i hjerterehabilitering samt mål for enkelte elementer ved fase 2 rehabilitering af IHD.

    Papiret er publiceret i samme dokument men kan her hentes specifikt med minimumskompetencerne.


    Samme DCS arbejdsgruppe vedr. Præventiv kardiologi og rehabilitering og Hjerteinsufficiens

    Hanne Rasmusen (formand), Eva Prescott, Ann-Dorthe Zwisler, Ulla Overgaard Andersen og Jens Refsgaard





    Download "Minimumskompetencer for hjerterehabilitering"

    DCS’s bestyrelse nedsatte september 2007 en arbejdsgruppe med følgende kommisorium:

    Der ønskes udarbejde en samlet anbefaling til minimumindholdet af en transthorakal ekkokardiografi hos voksne.

    Holdningspapiret skal opfattes som en minimums anbefaling således, at lokale særlige fokus områder som fx vævsdoppler og 3D ekkokardiografi naturligvis foretages i det omfang det skønnes indiceret.

    Holdningspapiret består af en generel del som omfatter standard undersøgelsen, som bør foreligge hos alle, samt en speciel del som beskriver anbefalinger til billeddannelse og vurdering af de hyppigste klap sygdomme.

    Holdningspapiret er den 17. marts 2008 godkendt af Dansk Cardiologisk Selskabs bestyrelse, og er dermed Dansk Cardiologisk Selskabs holdning.

    DCS arbejdsgruppe for ekkokardiografi: Jacob Eifer Møller (formand), Nis Høst, Olav Wendelboe Nielsen, Kenneth Egstrup, Steen Hvitfeldt Poulsen, Flemming Hald Steffensen og Jens Hedegaard Kristensen.

     






    Download "Anbefalinger for standardiseret minimumskrav til transthorakal ekkokardiografi hos voksne"

    TTE-papiret i din lomme. Download holdningspapiret til PDA her!



    Hjerte-CT er en ny og meget lovende teknik til fremstilling af den koronare anatomi.

    Teknikken er under fortsat meget hurtig udvikling. Med den nuværende teknik synes patienter med intermediær præ-test sandsynlighed for koronarsygdom at være den primære målgruppe. Undersøgelsen bør ligge i kardiologisk regi, men i nært samarbejde med de billeddiagnostiske afdelinger. Fortolkning af hjerte-CT billeder kræver kompetencer ud over den nuværende speciallæge

    uddannelse og der bør opstilles kriterier for minimumskompetencer for kardiologer der fortolker Hjerte-CT. Undersøgelsen bør desforuden indplaceres i de nuværende invasive hjertedatabaser.

    Arbejdsgruppen: fra Dansk Cardiologisk Selskab: Morten Bøttcher (formand), Kenneth Egstrup, Ole Gøtzsche, Henning Kelbæk, Klaus Kofoed, Hans Mickley, Bjarne Linde Nørgaard, Ole Dyg Pedersen,

    Niels Peter Rønnow Sand og Hans Henrik Tilsted. 

    Fra Dansk Radiologisk Selskab: Thomas Kristensen.

     







    Download "Hjerte-CT"


    Efter ønske af Dansk Cardiologisk Selskabs bestyrelse, udarbejdes et holdningspapir omhandlende præhospital anvendelse af automatisk ekstern defibrillator (AED). Brug af AED på hospital falder udenfor dette holdningspapir. Arbejdsgruppen udgår fra Dansk Cardiologisk Selskab i samarbejde med Dansk Selskab for Anæstesiologi og Intensiv Medicin


    Formål med holdningspapiret Formålet med holdningspapiret er at omsætte den eksisterende teoretiske viden om præhospital brug af AED til dansk klinisk praksis.

    Arbejdsgruppen: Fredrik Folke DCS, Bo Løfgren DCS, Niels Henrik Krarup DCS, Freddy Lippert DASAIM og Christian Torp-Pedersen DCS.






    Download "Genoplivning med automatisk ekstern defibrillator udenfor hospital"



    Nucleus for arbejdsgruppen »Akut Koronart Syndrom« (AKS) har taget initiativ til at opdatering af AKS rapporten fra 2004 er foretaget sammenfaldende med opdatering af den nationale behandlingsvejledning (NBV) for »Akut Koronart Syndrom«.

    Vores vision er med baggrund i nutidens elektroniske medie at opnå muligheden for tidlig opdatering af såvel AKS rapporten som NBV. Vi finder at kunne forene AKS rapporten med den nationale behandlingsvejledning, således at vi står med et dokument, hvor vi fortsat har en klar problemorienteret NBV, hvor den videnskabelige baggrund for anbefalinger er angivet og links til andre arbejdsgrupper funktionsområde for uddybning.


    Jan Ravkilde (formand) og Lia E. Bang (næstformand) – på vegne af Nucleus »Arbejdsgruppen Akut Koronart Syndrom«

     







    Download "Akut koronart syndrom"