Mødereferat:
First Nordic Meeting on Cardiac CT, Silkeborg 11-12 Juni.
Dette to-dages seminar blev afholdt I meget smukke omgivelser i Silkeborgs teatersal- kompleks og papirfabrikken. Mødet var mere end velbesøgt af 150 deltagere fra primært de skandinaviske lande. Et meget flot panel af internationale eksperter sørgede for en meget høj international standard af både de mere undervisningsprægede sessioner samt en livlig diskussion af de mere kontroversielle punkter.
Mødet var arrangeret af den nye imaging arbejdsgruppe under Dansk Cardiologisk Selskab som, må man sige, kommer flot fra start.
Mødet blev åbnet af DCS formand Hans Erik Bøtker og herefter fulgte en række sessioner om basale principper ved CT scanning af hjertet. Seminarets undervisningsfakultet blev ledet af Pim de Feyter Holland som på fremragende vis fremlagde en meget operationel tilgang til udnyttelsen af teknikken. Koen Nieman, Holland havde også meget flotte indlæg om bla. vurderingen af hjerte CT billeder og de ”pitt-falls” som findes. Alexander Leber, Tyskland diskuterede de specielle ting omkring anatomisk vurdering og anvendelse af hjerte CT hos ustabile patienter og plaques. Francesca Pugliese, England talte bla. om Hjerte CT hos tidligere revasculariserede samt om strålehygiejniske forhold som synes at blive et mindre og mindre problem. En meget interessant session blev indledt af Juhanni Knuuti, Finland som talte om samspillet mellem de nuklearkardiologiske teknikker og Hjerte CT hvilket gav anledning til en række diskussioner.
Ud over de katedrale indlæg var det hele krydret med kliniske cases som også gav anledning til megen god diskussion.
Et flot socialt arrangement med bla. en Sejltur på Silkeborgsøerne rundede arrangementet flot af.
Samlet set et overordentligt vellykket arrangement som virkeligt lover godt for udviklingen af en god udredning af hjertepatienter med denne nye spændende teknik.
En række sponsorer takkes for en flot og inspirerende udstilling af arbejdsstationer og flotte case præsentationer. Hver leverandør havde på mødet også mulighed for at vise korte præsentationer af den sidste nye udvikling inden for CT scannere – disse indlæg var også af meget høj standard og viser den enorme og hurtige udvikling området undergår i disse år.
En stor tak til de lokale initiativtagere som havde gjort et kæmpemæssigt arbejde for at stable arrangementet på benene.

Der kan ses billeder fra arrangementet på http://ncct2009.eu/pictures/
MORTEN BØTTCHER
Sekr. DCS, Kardiologisk afd. B, Skejby Sygehus
