Kardiologiske Specialeråd
Formålet med de faglige specialeråd er at sikre faglig rådgivning til det politiske system og til ledelsessystemet. De lægelige specialeråd vælger blandt medlemmerne en formand. De lægelige specialeråd kan på ad hoc-basis beslutte at supplere sig med henblik på at inddrage særlige kompetencer i rådets arbejde. De lægefaglige specialeråd kan derudover nedsætte underarbejdsgrupper. Rådene fastsætter i øvrigt selv sin forretningsorden. De lægelige specialeråd refererer til sundhedsdirektionen.
De lægelige specialeråd har blandt andre opgaver med at følge udviklingen inden for specialet bl.a. med henblik på at orientere det politiske system og ledelsessystemet om nye behandlinger og behandlingsprincipper (early warning). Der ydes faglig rådgivning til det politiske system og til ledelsessystem vedr. planlægning, kvalitetsudvikling, uddannelse, forskning m.v.
Hjertepakkerne, Akutberedskab og Specialeplanlægningen i regionerne er eksempler på emner som er taget op i specialerådet og hvor rådene har vejledt SST.
Herunder følger skrivelser, referater fra regionsmøder o.lign. udgået fra de nedsætte specialeråd.
Specialrådet Region Nord
Referat af møde okt. 2008
Referat af møde d. 26. juni 2008
Specialrådet Region Midt
Nyt fra Specialerådet, ult. 2008
Referat af møde d. 7. maj 2008
Referat af møde d. 14. marts 2007
Referat af møde d. 17. januar 2007
Referat af møde 30. august 2006
Specialrådet Region Syd
Referat af møde d. 24. april 2007
Referat af møde d. 16. januar 2007
Referat af møde d. 27. november 2006
Specialrådet Region Sjælland
Referat af møde d. 16. februar 2007
